IT w bankowości

I TA W BANKING

By

 Dr R. Rajeswari, Reader w Commerce & Principal,

Sri Sarada College for Women (Autonomiczny), Salem-16.

Â

INTRODUCTION

 A A A A A A A A A A A Indiaâ € ™ s sektorze bankowym dokonała szybkiej postępy w reformowaniu i dostosowanie się do nowej działalności environment. indyjski sektor bankowy jest w środku IT revolution. technologicznej infrastruktury stała się nieodłączną częścią procesu reform w systemie bankowym, ze stopniowym rozwojem zaawansowanych instrumentów i innowacji na rynku practices.

 Przegląd go w BANKING

 A A A A A A A A A A A indyjski sektor bankowy, dzisiaj jest w środku IT rewolucji. Połączenie regulacyjnych i konkurencyjnego powodów doprowadziły do wzrostu znaczenia całkowitej automatyzacji bankowej w indyjskiej Bankowego Industry. Information Technology ma zasadniczo zostały wykorzystane w ramach dwóch różnych możliwości w bankowości. Jednym z nich jest Komunikacja i Łączność i innych jest Business Process Reengineering. Technologia informatyczna umożliwia zaawansowane rozwoju produktu, lepszej infrastruktury rynku, wdrażanie niezawodnych technik kontroli ryzyka i pomaga pośredników finansowych w celu osiągnięcia i zróżnicowany geograficznie odległych markets.

 Wejście nowych banków doprowadziły do zmian w sposobach bankowe w Indiach . Rosnąca konkurencja, rosnące oczekiwania doprowadziły do zwiększenia świadomości wśród banków na temat roli i znaczenia technologii w bankowości. Przyjazdu zagranicznych i prywatnych banków z najwyższej state-of-the-art technologii usług opartych nalegaliśmy indyjskich Banki również do pójścia w jego ślady, przechodząc w odniesieniu do najnowszych technologii, tak aby zaspokoić zagrożenia konkurencji i zatrzymać klientów base.

 A A A A A A A A A A Z ostrą konkurencję i zliberalizował politykę, banki mają zróżnicowane w nietradycyjnych dziedzinach takich jak: a

Kupiec bankowego. Lease Finance. Project Finance. Zaufanie i Pensjonat Management. Executor / Powiernictwa Business. Darmowy usług. Bankowość inwestycyjna. Cash Management produktu. Finansowania nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowe Finansów. Negocjowanie i Syndicating pożyczek dla klientów korporacyjnych na rynkach międzynarodowych. Forex Pożyczki. Operacje Papierów Wartościowych. Złoto i należności związanych z nimi wyrobów. Doradztwo dla klientów korporacyjnych. Fuzje, Nabywanie i Cesje. Faktoring forfeiting.

 Dziś technologii zmienił kontury trzy główne funkcje wykonywane przez banki, np. dostępu do płynności, transformacja aktywów i monitorowanie ryzyka. Ponadto, technologie informatyczne i komunikacyjne sieci systemy mają kluczowe znaczenia dla wydajności pieniędzy, kapitału i walutowych markets.TECHNOLOGY w bankowości SERVICES

 A A A A A A A A A A A Wiele z worldâ € ™ s największy i udane banki wzrosła ze zmian technologicznych, które są w stanie tożsamości early. Indyjski sektor bankowy jest długa droga, zanim będzie mogła konkurować globally. stanu rzeczy był perpetuated głównie z powodu późnego wprowadzenia technologii komunikacyjnych w Indiach banks. Nasza technologia informacyjna musi być dostosowana do konkurowania z technologii informatycznych na całym świecie i chyba nam się bardzo szybko w obszarze, to może być trudne dla nas, aby skorzystać z liberalizacji process.

 A A A A A A A A A A A Bank, który skorzystał z prawa do technologii dostarczania aktualnych informacji będzie wzrost produktywności i tym samym uzyskania konkurencyjnej edge. do konkurowania w gospodarce, która jest otwarcie, konieczne jest, dla indyjskich Banki obserwować najnowsze technologie i modyfikować go, aby odpowiadał ich environment. Nie tylko banki potrzebują znacznie większe wykorzystanie technologii przyjaznych dla klienta, efektywności i konkurencyjności istniejących usług i działalności gospodarczej, ale także potrzebę technologii dostarczanie nowych produktów i nowsze formy usług w coraz bardziej dynamicznej i globalnej environment. technologii informatycznych daje szansę dla banków do tworzenia nowych systemów adres szeroki zakres potrzeb klientów w tym, że wielu nie może sobie wyobrazić today.

 A A A A A A A A A A A On-line bankowego, na przykład, aby umożliwić klientom obietnic przeprowadzenia transakcji poprzez bezpośrednie połączenie z banka € ™ s rdzeń klienta konto functions. Klienci dokona przeglądu wszystkich swoich danych, wszystkie daty, wszystkie czeki, wszystkie karty kredytowej details.

 A A A A A A A A A A A W przyszłości banki będą uwolnione z ograniczeniami wynikającymi z pojedynczej dostawy channel. oni będą mogli tworzyć, pakiet rynku i dostarczanie produktów do niszowych segmentów, , a ponieważ ceny technologii w tumbling, będą mogli to zrobić kosztów effectively.

 A A A A A A A A A A A Technologia pozwoli bankom być bliżej klientów, aby świadczyć szerszy zakres usług po niższych kosztach, odsetek gruntów w celu usprawnienia systemów tak, że wszystkie dane są razem w jednym miejscu, gdzie może on być stosowany do wykrycia trendów, które mogą doprowadzić do szybkiego products. nowe elektroniczne dostarczanie usług bankowych pozwoli danych, które mają być gromadzone i analizowane.  Interaktywność daje konsumentom możliwość rejestracji swoich preferencji, faktycznie kierownicy do rozwoju nowych products.

 ostatnich nowości w bankowości SERVICES

 A A A A A A A A A A A następujące usługi świadczone przez banki są:

Automatyczne bankomat (ATM) Â

An ATM jest komputerowego urządzenia telekomunikacyjnego, który przewiduje finansowe institutionâ € ™ s klientom bezpiecznej metody dokonywania transakcji finansowych w przestrzeni publicznej bez konieczności człowieka lub urzędnik bankowy teller. bankomaty są związane z banka € ™ s centralnego komputera i identyfikacji klienta poprzez magnetyczne kodowania na karcie przewidziane do klienta i osobisty numer identyfikacyjny (PIN), wprowadzonego przez customer. ona aktualizacje rachunku klienta po dokonaniu transaction. W transakcji przy użyciu bankomatu można od prostych transakcji dotyczących wycofywania środków pieniężnych i depozytów do dokonywania rezerwacji hoteli itp., Â

2. EFT â € "Point of Sales Terminale (Eftpos) Â

EFTPOS może być zainstalowany na Airlines, hoteli, linii kolejowych, Super jarmarki i inne komercyjne centers. Klient pozbyć się udręka przeprowadzania gotówce, tak jak płatności może być dokonywane za pośrednictwem karty wsparte przez zabezpieczenia osobiste numery identyfikacyjne (PIN) lub hasła itp., w wybranych obiektów, gdzie są terminale POS installed. Point of Sales Terminale mogą być związane z banka € ™ s przyjmującego computer.Â

3. EFT systematycznie

To natychmiast transferu środków pomiędzy różne oddziały w różnych miejscach w kraju, przez połączenie tych oddziałów za pośrednictwem sieci przy użyciu najnowszych technologii komunikacyjnych, które zawiera satelita, łączy dzierżawionych, dial-up linii etc.

4. Usuwanie Electronic Service (ECS) Â

In kwietnia 1995, RBI wprowadzone rozliczeń elektronicznych usług metra między wybranymi ośrodkami w kraju, w ramach którego transfer środków z jednego ośrodka do innego można zrobić quickly. ECS jest zasadniczo bardziej skuteczne metody obsługi płatności masowych transakcji pieniężnych i wewnętrznych, takich jak emerytury, odsetki, dywidendy, wynagrodzenie lub prowizji cheques. Dodaje 3 korzyści customerâ € ™ s wewnątrz pieniężnych: a szybkość, bezpieczeństwo i Convenience. W abonenta do ECS, customerâ € ™ y rachunek bankowy zostanie zapisane bezpośrednio w każdym z powodu date.

 5. Karty kredytowe / debetowe CardsÂ

These karty są używane do przechowywania informacji związanych z customerâ € ™ s uwagę i mogą być wykorzystane do wykonywania wielu funkcji związanych z zakupem towarów i services. Te ograniczenia kosztów obsługi gotówki i ryzyka w zakresie obsługi gotówki.  Stąd klienta zwiększenia bezpieczeństwa i convenience. debetowa jest podobna do karty kredytowej z niektórymi ważnymi exceptions. Choć proces jest szybki i łatwy, karty debetowej zakupu transferów pieniędzy do storeâ € ™ s account. Więc ita € ™ jest ważne, że masz środków na koncie do pokrycia purchase.

 6. Elektroniczne Pass Booka

For emitenta, pod warunkiem, niskie koszty systemu, bezpieczeństwa i łatwe dostosowanie się do istniejącego systemu za pomocą dwóch rzeczywistych systemów operacyjnych, które były w country.

7. Strona główna Banking

The pierwszego domu handlowego w systemie bankowym w Wielkiej Brytanii został zainicjowany przez budowanie społeczeństwa 1983. Oferowanie dwukierunkowy system komunikacji do wszelkich subscriber. Dwie trzecie europejskich banków oferuje domu systemów bankowych, które dostarczają konto przesłuchań , rachunków, między rachunek transakcji, pożyczki bankowe i inne pokolenie facilities.

8. Firmy Electronic Banking

Banks utworzyły elektroniczny produktów opartych na ich korporacyjnych customers. System dostarcza klientom kontrolę nad finansowane dwadzieścia cztery godziny na dobę, jak również różnego rodzaju informacje rynkowe i reporting. Firmowe klienci mogą wybrać do lokalnych punktów dostępu w danych za pośrednictwem sieci komputerów osobistych i modems. są połączone więc natychmiast do groupâ € ™ s mainframe system

9. Anywhere Banking

 ⠀ œAnywhere Bankingâ € odbywa się poprzez połączenie z metrem oddziałów za pośrednictwem łączności satelitarnej związane z wykorzystaniem sieci VSAT i on-line komputera network. Inter połączeń poprzez satelitarnych kanałów komunikacji jest znacznie bardziej niezawodne i wydajne niż naziemnych dzierżawionych lines.

 A A A A A A A A A A A Complete sieci we wszystkich oddziałach na wszystkich Indie podstawie została wprowadzona po raz pierwszy w kraju przez Centurion Bank Ltd. W oferujących te usługi, klient staje się klientem całego banku, a nie oddziału, wszystkie oddziały są połączone poprzez satellite.Â-Małżeństwo pomiędzy komputerów i nowoczesnych communications. Systems rzucania otwarta brama do technologicznego super highway.

 10. Telebanking

 Telebanking jest całodobowy, â € ~ banku na phoneâ € ™ usługi, aby umożliwić klientowi interphase przez telephones. wynika poprawy satysfakcji klientów w ramach dostępnej infrastruktury facilities. Klient dzwoni do swojego banku, doszczętny Jego hasło i skutkiem transfer. NRIs może także zapytania i wydawania poleceń w dogodnym czasie, w swoich krajach, tj. 24 godzin banking.

 Usługi oferowane przez telebanking są informacje na temat równowagi, zaczyna zestawienia uwagę na wszelkie faksu z Jego wybór bezpośrednio z banka € ™ s komputer, który może również funkcja ostatnich trzech transakcji z jego konta, czek książki rekwizycji, pieniędzy oddziału do oddziału, wniosek o projekty, stop-instrukcji płatniczych, zapytania o nowe systemy, stawki, ogólne szczegóły stóp procentowych, informacji o terminach zapadalności depozytów klientów, etc.

 11. Rozszerzenie Counter (Personal Banking Services np. NRI)

 to w zasadzie zostały wykonane, aby przyciągnąć walutowych depozytów poprzez wyspecjalizowane NRI dochodów jak zarządzanie portfelem i kustosz services. technologii przyjęte obejmuje dodatkowe dla terminali. Jeśli banki mają dostarczyć jakości usług ich klienci są coraz bardziej wymagający, muszą wiedzieć, je lepiej. Klient systemu informacji może dostarczyć tej zdolności i pomóc bankom skupić swoje kampanie marketingowe. Technologia to zrobić już available.

 12.SMS Banking

 Jest technologii aktywne od banków oferujących usługi swoim klientom, pozwalające im na funkcjonowanie wybranych usług bankowych nad ich telefonów komórkowych za pomocą SMS messaging. SMS Usługi bankowe są wykonywane zarówno Push i Pull wiadomości:

 A A A A A A A A A A Push wiadomości są takie, które bank zdecyduje się wysłać do customerâ € ™ s telefonów komórkowych, bez klienta wszczynającym wniosek o informacje, Są to albo Mobile Marketing wiadomości lub wiadomości ostrzegania zdarzenie, które dzieje się w customerâ € ™ s rachunku bankowego, takie jak duża płatności przy użyciu customerâ € ™ s karty kredytowej, etc.

Pull wiadomości są takie, które są inicjowane przez klienta, korzystania z telefonu komórkowego, w celu uzyskania informacji lub wykonanie transakcji w banku account. Pociągnij wiadomości zawierają saldo konta pytania lub prośby o bieżące informacje, takie jak depozyt stóp procentowych, jak publikowane i uaktualniane przez bank.

13. Internetu Banking

 Banki i usługi finansowe firm są teraz zaczynają do ogromnego potencjału Internetu. Bankowości internetowej może być dokonana poprzez banka € ™ s witryny internetowej, gdzie bank ma również fizycznej struktury lub użytkownik może wybrać â € œvirtualâ € banku lub instytucji finansowej, że nie ma publicznego budownictwa i istnieje tylko online. Internet bankowego jest zwykle przeprowadzane przez komputerów osobistych (PC), który łączy do witryny internetowej bankowości poprzez Internet Internet. bankowych również mogą być prowadzone za pośrednictwem bezprzewodowej technologii poprzez Personal Digital Assistants (PDA) i komórkowych Phones. Internetu bankowości, oprócz ogólnych obiektów bankowych dla klientów , przewiduje następujące usługi dodatkowe: a

a) eTAXÂ

Banks jak IDBI mają ułatwiony proces płatności podatkowych poprzez wdrożenie eTAX project. płatności akcyzy i cła przez Internet jest także possible. SBI e-tax jest online płatności facility. ta oszczędza czas, jest wygodny, kłopotów i wolne paperless. Jest on dostępny przez 24 x 7 oraz pozwala użytkownikowi płacenia podatków online, z łatwością i simplicity.

b) online Remittances

Another przykład, jak również Został on uzgodniony z bankowości i dostarczanie wartości dla klientów, jest lepszy online pieniężnych z całego world. Beneficjenci w Indiach są zapisywane pieniężnych z pieniędzy hours.Â

c) online BancassuranceÂ

It to pakiet usług finansowych związanych z dystrybucji produktów ubezpieczeniowych poprzez banka € ™ s oddziału network. online bancassurance ułatwia klienta do zapłaty składki ubezpieczeniowej, przy niskich kosztach, odwiedzając zainteresowanych banka € ™ s website. to, doprowadziło do migracji klientów z wysokich kosztów oddział transakcji online tanich interfejsów, obniżenie całkowitego kosztu transaction.

 d) Electronic Bill PaymentÂ

Electronic opłacania rachunków jest cechą bankowości on-line, co pozwala na deponenta wysłać pieniądze ze swojego konta na żądanie wierzyciela lub sprzedawca takich jak użyteczności publicznej lub handlowego, które mają być zapisane w specjalnej account. płatniczych jest optymalnie wykonywane elektronicznie w czasie rzeczywistym, choć niektóre instytucje finansowe lub usług płatniczych będzie czekać do następnego dnia roboczego w celu wysłania payment. Â

 e) Sklep online

 Teraz użytkownik może wybrać produkt i zapłacić za pomocą Internet Banking Facility. Banki jak Ičići Banku ułatwienia klienta do zakupu różnorodnych produktów partnerskich sklepów internetowych websites. płatności można dokonać za pomocą dogodnie customerâ € ™ s Ičići Banku Account.Â

 f) inne wartości dodanej ServicesÂ

Some banków oferuje również usługi o wartości dodanej w obszarach kolejowe reservation. Placówka została uruchomiona wef 1 wrzesień, 2003 w połączeniu z IRCTC. Program obiekty Rezerwacja biletów Kolei Online. Zatem klient doesnâ € ™ t ma stanąć w queues. Teraz użytkownik może ładować Prepaid GSM w dowolnym czasie i miejscu w zaledwie kilka minut po zalogowaniu do Internetu Banking.Â

CONCLUSION

 A A A A A A A A A A A Można powiedzieć, że przeniósł się do podstawowych operacji bankowych functions. nr wątpliwości indyjskich banki nie są tak zaawansowane technologicznie jak ich odpowiednikami w krajach rozwiniętych świata, ale są one następujące większości międzynarodowych trendów na przedniej IT wzrośnie do oczekiwań ze wszystkich quarters. Nowa generacja banków wykazało sposób i inni, ale nie miał możliwości śledzić technologii infuzji utrzymać i przyciągnąć dochodowych klientów.

 A A A A A A A A A A A jednak, Joseph D. Giarraputo, Wydawnictwo Global Finance, uwagi, â € œ ciągłą poprawę w Internecie Oferty reprezentowane przez ten yearâ € ™ s wpisy wskazują that bardziej znaczące bankowości internetowej zmiany są nadal wyprzedzają us.â €